حرکت به‌سوی بومی‌سازی ساخت توربین‌های صنعت انتقال نفت

 

به گزارش نفت دیلی، مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات ایران ابراز امیدواری کرد که با به کارگیری توان صنعتگران توانمند داخلی، در ساخت توربین‌های اروپایی و آمریکایی صنعت انتقال نفت و فرآورده‌های نفتی به خودکفایی کامل دست خواهیم یافت.

 

 عباسعلی جعفری نسب در نشستی که با نمایندگان شرکت‌های داخلی تولیدکننده و پشتیبانی در صنعت انتقال در محل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران برگزار شد، گفت: هم‌اکنون در ساخت توربین‌های آمریکایی مورداستفاده در صنعت انتقال به خودکفایی نسبی رسیده‌ایم.

وی ضمن دعوت از سازندگان داخلی برای سرمایه گذاری و به کارگیری همه ظرفیت‌ها در زمینه ساخت توربین، ابراز امیدواری کرد: با به‌کارگیری توان سازندگان و صنعتگران داخلی فعال در زمینه تجهیزات صنعت نفت بتوانیم در ساخت توربین‌های اروپایی نیز به خودکفایی کامل دست یابیم.

جعفری نسب تاکید کرد: بحث تحریم‌ها از جنبه حمایت بیشتر از سازندگان داخلی یک فرصت است و برای شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران نیز این حسن را دارد که با داخلی سازی اقلام موردنیاز، پشتیبانی تجهیزات نیز در دسترس بوده و در زمان سریعتر انجام می‌شود و از این جهت یک همکاری برد - برد به شمار می‌آید.

وی با تاکید بر لزوم بیشترین بهره‌مندی از توان علمی و فنی سازندگان داخلی گفت: خطوط لوله و مخابرات نفت ایران یک شرکت عملیاتی است که با طیف وسیعی از انواع و اقسام ماشین آلات و تجهیزات صنایع گسترده نفت از جمله تجهیزات مکانیکی، شیرآلات، توربین‌ها، مخازن لوله کشی، اتصالات، تابلوهای برق و کنترل، ابزار دقیق و ... در ارتباط است که خوشبختانه با تلاش های به کارگرفته از سی سال گذشته در ساخت بیش از ۸۰ درصد از این تجهیزات به خودکفایی کامل دست یافته‌ایم.

جعفری نسب درباره روند داخلی سازی توربین‌های خارجی در شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران گفت: توربین های سوئیسی به کارگرفته شده در خط مارون - اصفهان یکی از نمونه هایی بود که با همت متخصصان داخلی، پره‌های آن از ۲۵ سال گذشته ساخت داخل شد و این در شرایطی بودکه پشتیبانی خوبی از سوی سازنده اصلی می‌شد و قطعات آن بدون هیچ مشکلی تامین می‌شد.

وی همچنین با اشاره به این که در زمینه تعمیرات اساسی ماشین آلات توربین‌ها و پمپ‌ها نیز کارهای خوبی با مجموعه صنعتگران و تولیدکنندگان داخلی انجام شده است، گفت: امیدواریم ارتباط نزدیک و مستمر با سازندگان داخلی که از مدت‌ها پیش در این شرکت آغاز شده است، سبب برطرف شدن موانع پیش روی تولیدکنندگان و دستیابی به راه‌هایی جدید برای توسعه همکاری در بخش تامین قطعات و پشتیبانی فنی ماشین آلات و تجهیزات شود.

به گزارش شانا، شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران یکی از اولین شرکت‌های زیر مجموعه وزارت نفت است که ساخت داخل را با انعقاد ۱۷ فقره قرارداد در سال ۱۳۷۳ آغاز کرد. ساخت پره‌های متحرک توربین‌های سولزر و سولارسنتار و راستون تی‌بی ۴۰۰۰ در فاصله سال‌های ۷۴ تا ۷۷ و نصب و بهره برداری موفقیت آمیز آنها از مهمترین اقدامات این شرکت در زمینه خودکفایی در ساخت تجهیزات در سال‌های گذشته بوده است.

ثمره تلاش حدود ۲۷ سال ساخت داخل در خطوط لوله و مخابرات امروز به مرحله‌ای رسیده است که برای اولین بار در کشور در مهرماه سال جاری سیستم کنترل توربین‌های تایفون - که مربوط به یکی از معروفترین سازندگان توربین در جهان بوده و به علت تغییرات و شرایط حاکم، امکان دریافت سیستم کنترل آن در چند سال گذشته مقدور نبوده است - توسط یکی از شرکت‌های دانش بنیان طراحی، تولید، نصب و در تلمبه خانه شهید چمران راه اندازی شد.

.
 
 
 
 


 
انگليسی فارسی
تبليغات
نظرسنجی
وب سايت ما چگونه است؟
عالی
خوب
قابل قبول
متوسط
ضعيف
بد