سفر بوریس جانسون به فنلاند و سوئد

 نخست وزیر انگلیس امروز (چهارشنبه) در حالی قرار است به فنلاند و سوئد سفر داشته باشد که هدفش از این سفر بحث بر سر بلندپروازی‌های این کشورهای منطقه نوردیک برای ارائه درخواست عضویت در ائتلاف ناتو است.

 

 

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه ایندیپندنت، این سفر «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس به این دو کشور در حالی صورت می‌گیرد که به عنوان یک دهن‌کجی به مسکو بعد از آنکه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ترس از گسترش ائتلاف ناتو را به عنوان توجیه حمله به اوکراین مطرح کرد، تلقی می‌شود.

 

انتظار می‌رود سائولی نینیسته، رئیس‌جمهور فنلاند، روز پنجشنبه موضع کشورش در مورد مساله عضویت در ناتو را تأیید کند، در حالی که انتظار می‌رود سوسیال دموکرات‌های حاکم در سوئد هم روز یکشنبه پس از رایزنی‌ها اعلامیه‌ای را در قبال این مورد صادر کنند.

 

جانسون قرار است در جریان سفر یک روزه امروز چهارشنبه خود با همتایانش در شهرهای استکهلم و هلسینکی دیدار کرده و پذیرای پرسش‌های مطبوعات در هر دو کشور باشد.

 

با وجود موضع بیطرفانه چندین دهه‌ای فنلاند و سوئد در قبال ناتو، به دنبال حمله روسیه در ماه فوریه به اوکراین، موضوع عضویت این کشورها در این ائتلاف به صدر دستور کار سیاسی راه یافت.

 

بر اساس گزارش‌ها انتظار می‌رود که در جریان نشست ماه ژوئن ائتلاف ناتو در شهر مادرید درخواست رسمی آنها برای پیوستن به ناتو مطرح شود و همچنین احتمالا رسیدگی به این درخواست به صورت سریع انجام خواهد شد، هر چند که اخذ امضاهای همه ۳۰ عضو ائتلاف شاید یک سال طول بکشد.

 

سخنگوی نخست وزیر انگلیس در اظهاراتی در شرح موضع این کشور در آستانه سفر جانسون بیان داشت: ما از توانمندی دموکراتیک این کشور ها در زمینه تصمیم‌گیری در قبال چیزهایی مثل عضویت در ناتو حمایت می‌کنیم. ما مواضع سوئد و فنلاند را درک می‌کنیم و به همین دلیل است که نخست وزیر انگلیس قرار است درباره این مسائل امنیتی فراگیرتر به بحث بپردازد.

 


 
انگليسی فارسی
تبليغات
نظرسنجی
وب سايت ما چگونه است؟
عالی
خوب
قابل قبول
متوسط
ضعيف
بد