اجرای سیاست یکپارچه‌سازی صادرات محصولات پتروشیمی در بازارهای هدف

به گزارش نفت دیلی، معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی از راهبرد یکپارچه‌سازی صادرات محصولات پتروشیمی در بازارهای هدف خبر داد و گفت: یکپارچگی و همکاری صادرکنندگان محصولات پتروشیمی می‌تواند زمینه‌ساز حضور موفق‌تر و پایدار ایران در بازارهای جهانی باشد.

«مرتضی شاهمیرزایی» در حاشیه حضور در ششمین دوره نمایشگاه بین‌المللی واردات چین CIIE اظهار داشت: محصولات مختلف تولیدی مجتمع‌های پتروشیمی ایران با بالاترین کیفیت در کشورهای مختلف جهان عرضه می‌شود و در این مسیر هم‌گرایی میان صادرکنندگان ضروری است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه باید از رقابت منفی میان صادرکنندگان صنعت پتروشیمی جلوگیری شود، گفت: صادرکنندگان باید در تراز جمهوری اسلامی و به دور از هرگونه رقابت منفی فعالیت کنند و شرکت ملی صنایع پتروشیمی برای یکپارچگی و همکاری میان صادرکنندگان برنامه‌ریزی‌های مطلوبی را انجام داده است.

وی تصریح‌کرد: باید بازارهای هدف را با حکمت و عزت شناسایی کنیم و در عرضه و فروش به منافع کشور توجه شود.

شاهمیرزایی با بیان اینکه بدخواهان و دشمنان نظام جمهوری اسلامی در عرصه‌های مختلف شکست خورده‌اند، افزود: شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اتخاذ سیاست‌های منسجم و راهبردی، به‌دنبال فراهم کردن حضور یکپارچه صادرکنندگان محصولات پتروشیمی ایران در بازارهای هدف است.

وی ادامه‌داد: چین در حالی یکی از بزرگترین تولیدکنندگان متانول در جهان است که به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین واردکنندگان محصولات پتروشیمی نیز به شمار می‌آید که با توجه به مقدار ظرفیت تولید متانول در صنعت پتروشیمی ایران، عمده بازار تولیدکنندگان ایران این کشور است.

سرمایه‌گذاری در قطب‌های تازه پتروشیمی

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، به روند توسعه صنعت پتروشیمی ایران در برنامه‌های هفتم و هشتم توسعه اشاره کرد و با تأکید بر حمایت کامل از سرمایه‌گذاری‌های خارجی در طرح‌های جدید پتروشیمی، بیان‌داشت: قطب‌های جدید توسعه پتروشیمی در مناطق مکران، انرژی‌بر پارسیان، فاز دوم منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی (ماهشهر)، دیر، کنگان و قطب جدید لامرد، ظرفیت بالایی برای تولید انواع محصول پتروشیمیایی دارد.

شاهمیرزایی گفت: در برنامه‌های توسعه پیش‌رو، منطقه جاسک به قطب پتروپالایشگاه‌های کشور تبدیل خواهد شد که با جذب سرمایه‌های تازه ضمن افزایش ظرفیت تولید در بالادست، با پیاده‌سازی سیاست تکمیل زنجیره ارزش و ایجاد شهرک‌های صنعتی و پتروشیمیایی، صنایع پایین‌دست نیز در منطقه رشدی قابل‌توجه خواهد کرد.

وی اظهار داشت: هم‌اکنون ۱۱۰ طرح توسعه‌ای در صنعت پتروشیمی در حال اجراست که با سرمایه‌گذاری‌های تازه، سبد تولید محصولات پتروشیمی ایران متنوع‌تر خواهد شد.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با تاکید بر اینکه برنامه راهبردی صنعت پتروشیمی ایران تبدیل تهدیدها به فرصت‌های بالقوه است، گفت: خودکفایی در تأمین نیازهای صنعت و تامین کالاها و تجهیزات به‌عنوان یک راهبرد مورد توجه قرار دارد و شرکت ملی صنایع پتروشیمی با همکاری و تلاش همه فعالان صنعت به‌دنبال داخلی‌سازی نیازهای صنعت تا ۶ سال آینده است.

شاهمیرزایی تصریح‌کرد: همه کاتالیست‌های مورد استفاده در صنعت تا پایان دولت سیزدهم با محوریت شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی و همکاری مراکز پژوهشی و شرکت‌های دانش‌بنیان، داخلی‌سازی می‌شود و تاکنون نیز دستاوردهای بزرگی رقم خورده است.

ششمین دوره‌ نمایشگاه بین‌المللی واردات چین (CIIE ۲۰۲۳) از ۱۴ تا ۱۹ آبان‌ در شهر شانگهای برگزار شد و بیش از ۵۰ شرکت و ۲۵۰ تاجر ایرانی در حوزه‌های مختلف به‌ویژه صنعت پتروشیمی به صورت پاویون در این نمایشگاه حضور داشتند.
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات:
   
  انگليسی فارسی
  تبليغات
  نظرسنجی
  وب سايت ما چگونه است؟
  عالی
  خوب
  قابل قبول
  متوسط
  ضعيف
  بد