حرکت از خام‌فروشی به سمت زنجیره ارزش

به گزارش نفت دیلی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران به مناسبت روز پتروشیمی گفت: حرکت به سمت تکمیل زنجیره ارزش از اولویت‌های اصلی دولت سیزدهم است و مکران نیز موقعیت بی‌نظیری برای توسعه زنجیره و ورود سرمایه‌گذاران دارد.

نشست خبری مرتضی شاهمیرزایی مدیرعامل شرکت ملی صنایع پترپشیمی و علیرضا منیری ابیانه مدیرعامل شرکت توسعه پتروشیمی نگین مکران در شهرک پتروشیمی مکران برگزار شد.

در این نشست منیری ابیانه گفت: در ابتدای دهه ۹۰ نگاه‌ها به سمت توسعه مکران جلب شد و هیات وزیران تصمیم گرفت که این منطقه را به هاب سوم پتروشیمی با رویکرد تکمیل زنجیره ارزش پتروشیمی توسعه دهد لذا با ایجاد چارچوب‌هایی از سمت وزارت نفت و با هماهنگی وزارت نیرو توسعه این منطقه در دستور کار قرار گرفت.

وی گفت: در ۴ تا ۵ سال اول مطالعات زیرساختی آغاز و پس از آن با هماهنگی شرکت ملی گاز ایران، در سال ۹۸ خط لوله گاز به سمت ایرانشهر ساماندهی شد و در سال گذشته خوراک به این منطقه رسید.

منیری ادامه داد: شش پلت پتروشیمی در سمت غربی این شهرک واقع شده، پنج واحد آن، GTX بوده که متانول را به اولفین تبدیل می‌کند و یک واحد اوره آمونیاک نیز در نظر گرفته شده است.

وی‌ افزود: در سمت شرقی این شهرک نیز ۲۲ طرح در پایین دست تعریف کردیم و برای آن ۲۰ میلیارد یورو سرمایه گذاری نیز درنظرگرفته شده که باعث اشتغال زایی ۲۰ هزار نفری با اولویت استفاده از ظرفیت بومی خواهد شد.

ابیانه ادامه داد: در حال حاضر ۸ میلیارد یورو سرمایه گذاری در داخل این مجموعه صورت گرفته و دو واحد متانولی در آینده نزدیک به تولید خواهند رسید.

مدیرعامل شرکت توسعه پتروشیمی مکران افزود: در قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین نیز مقرر شد، چینی‌ها برای سرمایه گذاری وارد این منطقه شوند.

وی گفت: برای اولین بار MTO در این منطقه اجرا خواهد شد که این سبب می‌شود متانول تولیدی کمتر صادر شده و در زنجیره ارزش تبدیل به اولفین شود.

در ادامه مرتضی شاهمیرزایی نیز با اشاره به ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور گفت: تا پایان سال ۱۴۰۲ ظرفیت پتروشیمی به ۹۵ میلیون تن خواهد رسید و امسال ۱۲ طرح از جمله طرح‌های زیست محیطی مانند NGL۳۲۰۰ به سرانجام می رسد که در طرح NGL گازهای مشعل غرب کارون جمع آوری و متان آن به شبکه سراسری فرستاده و مشتقات دیگر آن به صورت خوراک به ماهشهر ارسال می‌شود.

معاون وزیر نفت گفت: مکران از جمله مناطقی است که شهرک پتروشیمی آن دارای ویژگی‌های ممتازی است. زیرا کشورهای مصرف کننده در جوار این منطقه قرار گرفتند و صادرات محصولات را آسان می‌کند.

وی گفت: در برنامه هشتم توسعه قصد داریم حجم سرمایه گذاری در بخش پتروشیمی را به بیش از ۲۰ میلیارد یورو برسانیم.

شاهمیزایی افزود: در این منطقه شاهد توسعه پایدار خواهیم بود و در تکمیل زنجیره ارزش حرکت خواهیم کرد، رویکرد دولت نیز جلوگیری از خام فروشی و نیمه خام‌فروشی بوده و مکران فرصت خوبی برای ورود سرمایه گذاران در این حوزه است.

 
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات:
   
  انگليسی فارسی
  تبليغات
  نظرسنجی
  وب سايت ما چگونه است؟
  عالی
  خوب
  قابل قبول
  متوسط
  ضعيف
  بد