خط تولید هیدروکربن‌های نفتی به کمک کاتالیست‌های نانوساختار افتتاح شد

به گزارش نفت دیلی، با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس ‌جمهور از خط تولید هیدروکربن‌های نفتی با استفاده از کاتالیست‌های نانوساختار در شرکت مواد معدنی مکرر در شهرک صنعتی قزوین رونمایی شد.

روح الله دهقانی فیروزآبادی که امروز با هدف بازدید و افتتاح چند خط تولید محصولات فناور و رونمایی از چند دستاورد دانش‌بنیان وارد استان قزوین شده است، با حضور در شهرک صنعتی و یکی از مجموعه‌های صنعتی از محصولات دانش‌بنیان و خطوط تولید فرآورده‌های مبتنی بر هیدروکربن‌های نفتی رونمایی کرد.

در خطوط تولید این مجموعه فناور، پارافین و وازلین و فوتس اویل از برش‌های نفتی برای نخستین بار با فناوری جدید تولید می‌شود. در این فرآیند که تولید بالایی دارد، از کاتالیست‌های نانوساختاری استفاده می‌شود که آسیب‌های زیست محیطی و مضرات روش‌های فعلی را ندارد. در حال حاضر برای تولید این قبیل محصولات در ایران از اکسیداسیون در مجاورت اسید سولفوریک استفاده می‌کنند که علاوه بر ایجاد آلودگی محیط ریست باعث شوک در سیستم‌های تصفیه‌خانه فاضلاب می‌شود.

خط تولید در سه طبقه با دو رآکتور و دو بلندر و بخش بسته‌بندی فعالیت می‌کند. مساحت هر طبقه حدود ۲۴۰ متر مربع و مساحت کل واحد تولید بالغ بر ۱۰۰۰متر مربع است که ظرفیت تولید سالیانه ۲۰۰ هزار تن محصول را دارد.

رونمایی از پری پلیمر

در ادامه با حضور معاون علمی رئیس جمهور و استاندار قزوین در کارخانه از خط تولید پری پلیمر رونمایی شد. این فرآورده در تولید انواع فوم‌های صندلی، مبلمان،  کفش و ... کاربرد دارد.

محصولات پلی یورتان از دو جزء رزین و هاردنر (ایزوسیانات) تشکیل می‌شوند. جزء دوم که ترکیبات ایزو سیانات است، در پتروشیمی ایران به صورت جنرال تولید می‌شود و بخشی از نیاز کشور نیز از طریق واردات تامین می‌شود.

این شرکت با سنتز و پلیمریزاسیون این مواد گام بزرگی در جهت تولید ایزوسیانات‌های تخصصی با هدف کاهش وابستگی به خارج از کشور برداشته است. واحد تحقیقات این بخش از شرکت با تغییر در ساختار ایزوسیانات بسته به نوع محصول، ایزوسیانات خاص آن را تولید کرده و باعث تولید فرآورده‌های جدید شده است.

برای  استفاده تخصصی این جزء، این شرکت با سنتز ایزوسیانات محصول جدیدی تولید می‌کند که کاربردی وسیعی در گریدهای تخصصی مصرف دارد.

این خط تولید از ظرفیت ۵۰۰۰ تن در سال برخوردار است. این محصول ضمن افزایش کیفیت و فراهم کردن امکان تولید گریدهای تخصصی حوزه پلی یورتان، توانمندی در تولید یک فرآورده کیفی و بی رقیب را فراهم کرده است.

 تا پیش از این، نمونه مشابه با مشکلات متعدد از کشورهای کره جنوبی و چین  وارد می‌شد و با تولید این فرآورده، حداقل پنج میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی برای کشور به ارمغان خواهد آمد.

رونمایی از هاردنرهای اپوکسی HA-۱۱۱

در ادامه این بازدید، خط تولید هاردنرهای اپوکسی که کاربردهای گسترده و فراوانی در تولید کف‌پوش‌ها و پوشش‌های صنعتی دارد، توسط دهقانی فیروزآبادی رونمایی شد. سیستم‌های اپوکسی از دو جزء رزین و هاردنر تشکیل شده است. HA-۱۱۱ یک هاردنر پایه برای تولید دیگر هاردنرهای اپوکسی است.

HA-۱۱۱ در دمای محیط حالت نیمه جامد دارد. این محصول به صورت خالص بوده و از ترکیب آن با رقیق کننده‌های واکنشگر و غیر واکنشگر، کاتالیست‌ها و ... انواع هاردنرهای اپوکسی تولید می‌شود.

به دلیل ساختار شیمیایی HA-۱۱۱، هاردنرهای بر پایه این هاردنر دارای مقاومت شیمیایی بالا، خواص فیزیکی عالی و کارآمدی بالا هستند. از این هاردنرها در سیستم‌های پوشش مخازن شیمیایی، کفپوش‌ها و چسب های الکتریکی و صنعتی و تولید قطعات کامپوزیتی و ... استفاده می‌شود.

این شرکت به عنوان نخستین تولیدکننده این محصول در کشور دارای ظرفیت تولید دو هزار تن در سال است و با توجه به این که محصولات مشابه بسیار گران‌قیمت هستند، تولید این محصول با قیمتی یک سوم نمونه وارداتی، زمینه را برای صرفه جویی حدود دو میلیون دلار در سال فراهم می‌کند.

رونمایی از پتوی سیمانی

بخش کامپوزیت این شرکت با در نظر گرفتن ضرورت تولید محصولات ژئوسنتتیکی، محصول ایزوسمنت را برای نخستین بار در کشور تولید و تجاری‌سازی کرده است.

این محصول که در دنیا به نام دیگری معرفی شده، فرایند تولید خاص و انحصاری دارد و نمونه‌های آزمایشی تولید شده در این شرکت توسط آزمایشگاه شرکت و دانشگاه‌های کشور در دست بررسی است. محصول تولید شده توسط این مجموعه فناور، اگرچه شباهتی به پتوی سیمانی دارد، ولی فرایند تولید آن متفاوت بوده و مبتنی بر فناوری بومی تولید شده است.

از این محصول می‌توان در کانال‌هایی که دچار فرسایش شده و امکان انحراف و تخلیه آب کانال وجود ندارد، در دیواره‌ها و بستر کانال به صورت خیس استفاده کرد. همچنین در واحدهای نظامی برای برپاکردن چادرهای اضطراری، بیمارستان‌های صحرایی و مقاوم‌سازی و تسریع در احداث سنگرهای بتنی به عنوان بتن پاکیزه در پروژهای عمرانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ظرفیت تولید این شرکت، دو میلیون متر مربع در سال از این محصول است که با مواد اولیه ساخت ایران تولید می‌شود. این محصول با قیمتی پایین‌تر از مشابه‌های اروپایی بسیار گرانقیمت عرضه می‌شود و زمینه‌ساز صرفه‌جویی ارزی حدود یک میلیون دلار  شده است.

 
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات:
   
  انگليسی فارسی
  تبليغات
  نظرسنجی
  وب سايت ما چگونه است؟
  عالی
  خوب
  قابل قبول
  متوسط
  ضعيف
  بد