پايگاه اطلاع رسانی صنعت نفت و صنايع وابسته

[نسخه مخصوص چاپ ]

NAFTDAILY.COM


مهار انتشار گاز با بهره‌گیری از روش‌های نوین
تاريخ خبر: دوشنبه، 5 آبان 1399 ساعت: 15:27

 به گزارش نفت دیلی،سرپرست شرکت گاز استان سمنان از کنترل انتشار گاز با بهره‌گیری از روش‌های نوین خبر داد.

علیرضا اعوانی با اشاره به کنترل نشر گاز به‌منظور کاهش گازهای گلخانه‌ای، گفت: کاهش اتلاف گاز و به دنبال آن کاهش خطرپذیری، جنبه‌های زیست‌محیطی آن اهمیت زیادی دارد و افزون بر لزوم رعایت پروتکل‌های جهانی در ارتباط با نشر متان؛ سبب صرفه‌ بالای اقتصادی و ارتقای اعتبار ملی و منطقه‌ای کشور و قرارگیری در مسیر توسعه پایدار می‌شود.

وی ادامه داد: تاکنون در شرکت‌های گاز دنیا سیستم یکپارچه و واحدی برای مشخص کردن میزان انتشار متان وجود نداشت، از این رو دستگاهی به نام Hi Flow Sampler با حمایت مؤسسه تحقیقات گاز که زیرمجموعه سازمان محیط زیست کشور است طراحی و ساخته شده و هم‌اکنون تعداد محدودی از این دستگاه در کشور وجود دارد که یکی از آنها در اختیار شرکت گاز استان سمنان است.

سرپرست شرکت گاز استان سمنان ضمن اعلام آمادگی برای در اختیار گذاشتن تجربه‌های حاصل از این کار با سایر شرکت‌های گاز استانی، تصریح کرد: این مجموعه موفق شد با یک برنامه عملیاتی با استفاده از دستگاه Hi Flow Sampler و به‌کارگیری تمهیدها و روش‌های اجرایی مربوطه، مقدار تقریبی ۶ میلیون مترمکعب نشت گاز را از تأسیسات و تجهیزات گازرسانی در یک سال شناسایی و کنترل کند.

اعوانی یادآور شد: ظرفیت انتشار گاز در تأسیسات گازی بسیار زیاد است و با توجه به گستردگی زنجیره استخراج، تولید، انتقال و توزیع گاز، انجام اقدام‌های جدی در حوزه کنترل آن ضروری است.